همانطور که میدونید هر ۱۰ دقیقه یک تراکنش بیت کوین حل میشه و  بلاک بیتکوین استخراج میشه. از آنجایی که هزینه ماینینگ بیت کوین بالاست و هزینه هایی مثل مصرف بالای برق و دستگاه های ماینینگ داره ماینرها در اعزای استخراج بلاک جایزه دریافت میکنن.

هاوینگ اصلاحیه که به نصف شدن جایزه استخراج بلاک میگن و ویژگی که در بلاکچین تعبیه شده. پاداش استخراج بیت کوین هر ۴ سال یکبار نصف میشه. این اتفاق تا زمانی که آخرین بیت کوین در سال ۲۱۴۰ استخراج شه اتفاق میوفته.

اگر اطلاع داشته باشین جایزه استخراج بیت کوین تا به حال ۲ بار نصف شد. ابتدا جایزه استخراج بلاک ۵۰ بیت کوین بود که با نصف شدن آن در نوامبر ۲۰۱۲ به ۲۵ بیت کوین رسید. یعنی ماینرها با استخراج هر بلاک ۲۵ بیت کوین دریافت میکردن. این روند پس از 4 سال تغییر کرد و جولای ۲۰۱۶ جایزه استخراج هر بلاک ۱۲.۵ بیت کوین شد.

هاوینگ بعدی قرار که در تاریخ ۲۰ می سال ۲۰۲۰ میلادی (۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹) رخ بده و جایزه ۶.۲۵ بیت کوین میشه. از آنجایی که با توجه به تاریخچه این ارز دیجیتال هر بار با نصف شدن جایزه بلاک بیت کوین، قیمت آن هم افزایش پیدا میکنه بسیاری از تحلیلگران پیش بینی میکنن قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ افزایش نجومی خواهد داشت.

هاوینگ بیت کوین

یکی از دلایلی که میگن موجب افزایش قیمت بیت کوین میشه به دلیل عرضه و تقاضاست. با نصف شدن جایزه استخراج در واقع بیت کوین کمتری تولید میشه. در واقع وقتی هر محصولی توی بازار کم بشه عرضه و تقاضا اون با هم همخونی نداره و از اونجایی که عرضه کم میشه و جوابگوی تقاضا نیست قیمت به دلیل کمیابی اون محصول افزایش پیدا میکنه. مثل دلار که توی بازار ایران کم شد و تقاضا براش خیلی زیاد بود و چون دولت نتونست دلار به اندازه تقاضا عرضه کنه قیمت آن نجومی افزایش پیدا کرد.

یه دلیل دیگه ای هم که میگن افزایش قیمت حتما رخ میده ماینرها هستن. ماینرها در حال حاضر با استخراج بیت کوین ۱۲.۵ کوین دریافت می کنند و این کوین با قیمت ۸ هزار دلار برای آنها به صرفه است اما تصور کنید در هاوینگ ۲۰۲۰ جایزه استخراج ۶.۲۵ میشه و برای ماینر با تمام هزینه هایی که صرف استخراج میکنه به صرفه نیست که بیت کوین با قیمت ۸۰۰۰ دلار را استخراج کنه در این صورت قیمت بیت کوین باید افزایش پیدا کنه تا ماینرها شبکه رو ترک نکنن و به فعالیتشون ادامه بدن.

البته باید به این نکته هم اشاره کنم که تو هاوینگ اول سال ۲۰۱۲ کسی چیزی نمیدونست از اینکه این اتفاق چیه و چه تاثیری میخواد بزاره و هاوینگ دوم سال ۲۰۱۶ هم با عرضه ICO ها و ظهور اتر همراه بود که بی شک روی قیمت بیت کوین بی تاثیر نبود و حالا که خیلی ها بیت کوین میشناسن ممکنه موقع هاوینگ سوم اتفاق های جالبی بیوفته که هیچ کسی نمیتونه پیش بینی کنه.

نظر شما در مورد هاوینگ ماینینگ بیت کوین چیه؟ به نظر شما قیمت بیت کوین با هاوینگی که قرار در سال ۲۰۲۰ اتفاق بیوفته چقدر میشه؟ خیلی از تحلیلگرها قیمت های نجومی رو پیش بینی میکنن اما چه کسی میدونه که واقعا چه اتفاقی میوفته. همه اینها براساس حدس و گمانه!