مناسبترین زمان برای خرید و فروش بیت کوین، چه زمانی است؟

مناسبترین زمان برای خرید و فروش بیت کوین، چه زمانی است؟

سال گذشته سال چندان سودآوری برای سرمایه‌گذاران بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال نبود. بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر رشدی که در سال 2017 بدست آورده بود را در سال 2018 اصلاح کرد و بیشتر ارزها نزولی 80 درصدی داشته‌اند.قیمت بیت کوین در سال جاری نیز با وجود کاهش 40 درصدی و افت نسبی در بازار ، باز هم در مقایسه با سال گذشته رشدی 120 درصدی داشته است. برای مقایسه، جالب است بدانید طلا در بازاری به مراتب بزرگ تر، فقط 16.5 درصد رشد داشته است. اکنون که وضعیت بازار بدون ثبات است، شاید مهم ترین سوالاتی که برای هر شخص آشنا با ارزهای دیجیتال پیش بیاید این است که:

آیا اکنون زمان مناسبی برای خرید بیت کوین  است؟
در وضعیت موجود باید بیت کوین بخرم یا بیت کوین های خود را بفروشم؟
چه زمانی باید بیت کوین خرید؟
بیت‌کوین‌های خریداری شده را بفروشم یا نگهدارم؟

برای پاسخ به این سوالات باید در ابتدا درک درستی از ارزهای دیجیتال داشته باشید. درک بهتر از زمان خرید بیت کوین می‌تواند به شما کمک کند تا استراتژی سرمایه‌گذاری خود را به سطحی بالاتر ارتقاء دهید. در این مقاله قصد داریم به بررسی استراتژی های کلی بازار ارزهای دیجیتال بپردازیم.

استراتژی خود را انتخاب کنید

 

مهم‌ترین نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که یک سبک سرمایه‌گذاری خاص برای همه مناسب نیست.

زمانی که صحبت از سرمایه‌گذاری در بیت کوین به میان می‌آید، چند استراتژی متداول جهت دنبال کردن وجود دارند. در نهایت نیز ممکن است متوجه شوید که ترکیبی از استراتژی‌ها برای شخص شما مناسب است. این اتفاق طبیعی است و پیدا کردن تعادلی مناسب، بازده سرمایه گذاری (ROI) شما را افزایش و سطح استرس‌تان را در زمان اصلاح بازار کاهش می‌دهد. دو استراتژی معاملاتی محبوب و متداول در خرید و فروش بیت کوین وجود دارند:

استراتژی بلندمدت : HODL

 

جامعه کاربران بیت کوین که معتقد به نگهداری بیت‌کوین هستند، جامعه ای قوی است. این کاربران که با نام HODLER نامیده می‌شوند (HODL برگفته از کلمه HOLD به معنی نگهداشتن و مخفف عبارت hold on for dear life است) افرادی هستند که معتقدند فروش بیت کوین کاری اشتباه است و باید آن را برای بلند مدت نگه داشت زیرا قیمت آن در آینده رشد بسیار زیادی خواهد داشت

بیت‌کوین اولین و موفقترین ارز دیجیتال در جهان است. علاوه بر اینکه بیت کوین، تکنولوژی بلاکچین را به دنیا معرفی کرد، یک آزادی اجتماعی و اقتصادی را نیز به وجود آورد. HODLerها معتقدند بیت کوین، در جهت آزاد سازی جهان از یک سیستم مالی فاسد و ناسالم تلاشی اساسی داشته است.

علاوه بر این، با توجه به اینکه از کل 21 میلیون بیت‌کوین، تنها کمتر از 3 میلیون بیت‌کوین برای استخراج باقی مانده و کمبود و نایابی این دارایی دیجیتال غیر قابل انکار است، آن‌ها بر این باورند که ارزش و قیمت بیت کوین همواره شاهد افزایش در درازمدت خواهد بود.

در کل این استراتژی، ساده ترین استراتژی برای سرمایه گذاری در  بیت کوین است و ورش کار آن به این صورت است : “هنگامی که قیمت بیت کوین پایین می‌آید، اقدام به خرید می کنید و آن را نگه می‌دارید، همین! “

اگر تاریخچه قیمت بیت کوین را بررسی کنید، متوجه می‌شوید هر کس از اواسط سال 2017 این استراتژی را دنبال کرده، سود بزرگی بدست آورده‌ است.

استراتژی کوتاه مدت : معاملات روزانه

در معاملات روزانه، رویکرد فعال‌تری نسبت به سرمایه‌گذاری در بیت کوین ارزهای دیجیتال اتخاذ می‌شود. معامله‌گران روزانه (به جای نگهداری طولانی‌مدت بیت‌کوین) بر اساس درک خود از بازار، سعی می‌کنند با نوسان‌گیری (خرید بیت کوین در قیمت پایین و فروش بیت کوین در قیمت بالاتر) سود کسب کنند. برای این معامله‌گران، استفاده از بهترین ابزارهای بازار ضروری است. تجزیه و تحلیل پیشرفته بازار و ربات‌های معاملاتی، دو نمونه کامل از ابزارهای مشهور معاملات روزانه هستند که می‌توانند ROI معامله‌گر را بهبود بخشند.

استراتژی معاملات

معامله‌گران روزانه در زمان وجود نوسانات بیشتر در قیمت ارز، سود بدست می‌آورند. یک معامله‌گر روزانه‌ی باهوش می‌داند که چگونه می‌تواند حتی زمانی که بازار سقوط می‌کند، سود کسب کند. در یک بازار نزولی، این معامله‌گران موقعیت معاملاتی خود را براساس شرایط بازار تنظیم می‌کنند.

این استراتژی معاملاتی نیازمند این است که شما در ابتدای افت قیمت بازار اقدام به فروش بیت کوین  خود کنید و سپس زمانیکه نزول بازار پایان می‌یابد و اصطلاحا بازار به کف احتمالی خود می‌رسد (bottoms out) این بار با قیمت پایینتر به خرید بیت کوین اقدام کنید نتیجه این معاملات بدست آوردن بیت‌کوین بیشتر خواهد بود.

در نظر داشته باشید که بیان این استراتژی، ساده‌تر از اجرای آن است و شناخت زمان خرید و فروش بیت کوین، چندان ساده و راحت نیست.

روش ترکیبی

بسیاری از سرمایه‌گذاران از ترکیب این استراتژی‌ها جهت افزایش دارایی بیت‌کوین‌شان استفاده می‌کنند.

این سرمایه‌گذاران بیت‌کوین خود را تا زمان تعدیل بازار نگه می‌دارند. به عنوان یک سرمایه‌گذار در حوزه ارزهای دیجیتال، باید بدانید که نظارت بر تحولات جدید در بازار کریپتو (رمزنگاری) بسیار مهم است.

در تئوری، پیش‌بینی بازار نزولی از بازار صعودی ساده‌تر است. به یاد داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال، هنوز برای بسیاری از سرمایه گذاران جدید است و رسانه‌هایی که اخبار منفی منتشر می‌کنند می‌توانند FUD (ترس، عدم اطمینان و تردید) را گسترش دهند که در نتیجه، فروش توسط بسیاری از سرمایه‌گذاران نگران را در پی خواهد داشت.

به عنوان مثال، اگر فردا از خواب بیدار شوید و بیت‌کوین را در گوگل جستجو کنید، به احتمال قوی سه صفحه اول شامل داستان‌هایی منفی درباره بیت‌کوین خواهد بود. چنین خبرهایی با دامن زدن به نگرانی افراد، منجر به کاهش قیمت بیت کوین می‌شوند.

البته هیچکس نمی‌داند این اخبار تا چه میزان روی بازار تاثیر می‌گذارد.

 

 

چرخه‌های بازار خرید و فروش بیت کوین

چرخه‌های بازار مانند جزر و مد اقیانوس هستند. با اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند حدس بزند که دقیقا قدرت جزر و مد به چه میزان خواهد بود، اما می‌توان فعالیت سال های پیشین را ارزیابی کرد تا یک زمان احتمالی از فعالیت بازار افزایشی یا کاهشی بدست آید.

بیت‌کوین اکنون قدمتی 11 ساله دارد و در این خصوص بیش از یک دهه تحقیق بازار وجود دارد که می‌توان با ارزیابی آنها درک بهتری از چرخه‌های بازار بیت کوین بدست آورد.

پایداری بازارخرید و فروش بیت کوین

گاهی به نظر می‌رسد بازار در حال تثبیت است و نوسانات کمتری در بازار وجود دارد. اما آیا این بدان معناست که بیت کوین پایدار باقی می‌ماند؟ احتمالا خیر.

بیت کوین معمولا پس از این نوع رفتار بازار، نوسان بسیار بیشتری را تجربه می‌کند و در اغلب موارد، به بازار صعودی منتهی می‌شود.

 

 

حقایقی در رابطه با افت قیمت بیت کوین(Dip)

“در قیمت پایین بخرید و در قیمت بالا بفروشید.”

این اصل سرمایه گذاری است که کارشناسان در بازارهای مختلف آن را تکرار می‌کنند. در حالی که اینکار آسان به نظر می‌رسد، اما تشخیص و پیش‌بینی رسیدن قیمت به پایین‌ترین نقطه (که کف قیمت نامیده می‌شود) به شدت نیازمند مهارت است.

یکی از بهترین استراتژی‌ها این است که نمودارهای بازار را بررسی کنید و خرید و فروش‌ها را در نواحی حمایت و مقاومت انجام دهید. حمایت و مقاومت (به انگلیسی Support & Resistance) ارائه دهنده ی نقاط اتصال کلیدی و مهمی هستند که در آنها نیروهای عرضه و تقاضا به هم می‌رسند. در بازارهای مالی، قیمت‌ها توسط عرضه (به سمت پائین) و تقاضای (به سمت بالا) بیش از حد هدایت می‌شوند. عرضه با کاهش قیمت‌ها، فروشندگان و فروش هم ردیف است و تقاضا نیز با افزایش قیمت‌ها، خریداران و خرید. هر گاه تقاضا افزایش یابد قیمت‌ها بالا می‌روند و هر گاه عرضه افزایش یابد قیمت‌ها پائین می آیند.

به بیان ساده، خطوط حمایت در یک نمودار بازار نشان دهنده نقاطی است که در آن، بازار تمایل بیشتری به خرید دارد و نقاط مقاومت، نقاطی است که تمایل به فروش بیشتر است.

سر و صدای نهنگ‌ها

نهنگ‌ها در بازار ارزهای دیجیتال به کسانی گفته می‌شود که مقادیر بسیار زیادی ارز دیجیتال (مثلا بیت‌کوین) در اختیار دارند.

دنبال کردن فعالیت معاملاتی نهنگ‌ها در بازار، یکی دیگر از راه‌های عالی جهت برنامه‌ریزی خرید و فروش بیت کوین است. گزارش اخیر بلومبرگ نشان داد که تنها 1000 نفر، بیش از 40 درصد از تمام بیت‌کوین‌های موجود را در اختیار دارند. وقتی یک نهنگ با وارد کردن سفارشات وارد بازار می‌شود، کل بازار واکنش نشان می‌دهد.

گزارشی منتشر شده توسط Investopedia در سپتامبر 2018 این سناریو را روشن کرده است. این گزارش نشان داد چگونه یک نهنگ باعث شد ارزش بازار بیت‌کوین 53 میلیارد دلار کاهش پیدا کند.

نکته‌ی اصلی این است که نهنگ‌های بازار را زیر نظر بگیرید، زیرا آنها می‌توانند به طور چشمگیری بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند.

با جستجوی “bitcoin whales” می‌توانید اطلاعات بیشتری در این باره بدست آورید.

بیت‌کوین‌های توقیف شده

مقامات مسئول اجرای قانون گاهی اوقات، بیت‌کوین خلافکاران را مصادره می‌کنند و اگر شما به دنبال سرمایه‌گذاری بسیار سنگین در ارزهای دیجیتال هستید، شاید این اتفاق برای شما یک فرصت ایده‌آل باشد.

مزایده‌ ارزهای دیجیتال در مقیاس بزرگ، برای شما فرصتی عالی جهت بدست آوردن مقادیر ارز دیجیتال با نرخ‌های تنزیل شده را فراهم می‌کند.

Tim Draper (سرمایه گذار بلندمدت ارزهای دیجتال) در پی فروپاشی بازار غیرقانونی Silk Road و دستگیری گرداننده آن، به راحتی حدود 30،000 بیت کوین را از مقامات خریداری کرد.

در حالی که تیم دراپر حاضر به ارائه جزئیات دقیق قیمت بیت کوین های خریداره شده اش نیست، گزارش مجله Fortune قیمت متوسط پرداخت شده برای بیت کوین را حدود مبلغ 334 دلار اعلام کرده است.

جمع بندی

با توجه به مطالبی که گفته شد پاسخ دقیق و مشخصی برای این سوال که “چه زمانی به فروش و یا خرید بیت کوین بپردازیم ” وجود ندارد زیرا استراتژی، سطح ریسک‌پذیری، میزان سرمایه و مهارت هر شخص متفاوت است.

زمانی که استراتژی خود را درک کردید، متوجه خواهید شد چه زمان باید بیت کوین بخرید، نگهداری کنید، بفروشید و یا موقعیت معاملاتیتان را تغییر کنید.

در صورتی که قصد معامله‌گری(Trading) و یادگیری کسب سود از نوسانات  قیمت بیت کوین را دارید، یکی از مهمترین مهارت‌ها، یادگیری تحلیل تکنیکال (خواندن و تحلیل نمودارهای قیمت) است.